7 اردیبهشت 1401

بررسی اثر عصاره هیدروالکلی دانه چیا و تخم کدو تنبل بر میزان سطح هورمون های زنانه در بیماران مبتلا به کیست تخمدان

مولف: عاطفه زاغری   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:
3/2

نام پروژه:بررسی اثر عصاره هیدروالکلی دانه چیا و تخم کدو تنبل بر میزان سطح هورمون های زنانه در بیماران مبتلا به کیست تخمدان
 
دبیر راهنما: ساناز مومنی نژاد    
                 
پژوهشگران: 
 
 
 
چکیده :
 
سندرم تخمدان پلی کیستیک )PCOS( شایع ترین اختلال اندوکرینی و متابولیکی زنان در سنین باروری با منشا احتمالی ژنتیکی است که متاثر از عوامل محیطی شامل رژیم غذایی ، سبک زندگی و وضعیت اجتماعی می باشد. این سندرم شایع ترین علت ناباروری به علت عدم تخمک گذاری می باشد. بحث های زیادی درباره معیارهای تشخیص PCOS  وجود دارد. مهم ترین این معیار ها شامل 1- یافته های سونوگرافی و اثبات وجود تخمدان پلی کیستیک 2- علائم بیوشیمیایی و بالینی ( پرمویی، اکنه ،طاسی مدل مردانه ،افزایش تستوسترون و... می باشد). وجود دو مورد از علائم فوق ملاک تشخیص  PCOSارائه شده است.

در طب سنتی توجه خاصی به استفاده از گیاهان دارویی وجود دارد و اثرات مفید و ارزنده برخی از گیاهان مشخص شده است. فیتو استروژن ها گروه متنوعی از ترکیبات گیاهی هستند که از نظر ساختاری یا عملکردی استروژن های پستانداران را تقلید می کنند و مزایای بالقوه ای برای سلامت انسان نشان می دهند.

تخم کدو تنبل سرشار از فیتو استروژن است که افزایش دهنده لیپوپروتئین با چگالی بالا یا همان HDL و کلسترول خوب بوده و در کاهش فشار خون موثر است. همچنین این گیاه سرشار از آنتی اکسیدان های ضدالتهاب بوده و در بهبود خلق و خو و کاهش افسردگی مفید است.

دانه کدو تنبل با تعدیل هورمون ها در کاهش علائم یائسگی و همچنین به اختلالات هورمونی کمک می کند.

هدف: در این پژوهش اثر عصاره ی هیدروالکلی دانه ی چیا و تخم کدو تنبل بر عملکرد هورمون های زنانه در موش های بزرگ ازمایشگاهی مبتلا به PCOS القایی با داروی تستوسترون انانتات و اثر بخشی مناسب این گیاهان دارویی را بررسی کردیم.

 

روش اجرای تحقیق: پس از بررسی سیکل تولید مثلی، تعداد 15 عدد موش صحرایی ماده نژاد ویستار که سیکل منظم داشتند انتخاب و به 5 گروه تقسیم شدند. گروه کنترل، گروه مدل کیست، گروه دریافت کننده عصاره هیدروالکلی دانه چیا ، گروه دریافت کننده عصاره هیدروالکی تخم کدو تنبل و گروه دریافت کننده عصاره هیدروالکی دانه چیا و تخم کدو تنبل همزمان با هم. به هر یک از گروه ها (به جز گروه کنترل) ماده مورد نظر تزریق شد و در پایان با نمونه گیری از خون موش ها میزان هورمون های زنانه اندازه گیری شد. همچنین برای تایید اطلاعات به دست آمده سونوگرافی از تخمدان ها نیز انجام شد.

 

 

نتایج : با توجه به بررسی های انجام شده،استفاده از  عصاره هیدروالکی دانه چیا و تخم کدو تنبل به صورت هم زمان بر سیکل جنسی، وزن تخمدان ها و باروری در موش های صحرایی مبتلا به PCOS  اثر مثبتی را نشان داد.

 

 

 

واژگان کلیدی: سندرم تخمدان پلی کیستیک/ دانه چیا / تخم کدو تنبل / فیتواستروژن / تستسترون انانتات

 

Keyword: PCOS/ Chia seeds/ Pumpkins seeds/ Phytoestrogen/ Testosterone Enanthate

 

 
 
 
 
برای ورود به غرفه بر روی لینک زیر کلیک کرده و نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید.
 
 

تعداد مشاهده (1135)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "بررسی اثر عصاره هیدروالکلی دانه چیا و تخم کدو تنبل بر میزان سطح هورمون های زنانه در بیماران مبتلا به کیست تخمدان"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید