31 فروردین 1401

ساخت دستگاه نیمه رباتیک تصفیه آب دریاچه مصنوعی به روش نانوذرات شیمیایی و بیولوژیکی

مولف: عاطفه زاغری   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

نام پروژه: ساخت دستگاه نیمه رباتیک تصفیه آب دریاچه مصنوعی به روش نانوذرات شیمیایی و بیولوژیکی
 
دبیر راهنما: مریم حلوایی
 
پژوهشگران:
 
چکیده:
 

هدف پژوهش حاضر ساخت دستگاه رباتیک تصفیه آب دریاچه مصنوعی به روش نانو ذرات شیمیایی و بیولوژیکی برای رفع آلودگی آب دریاچه می¬باشد. به این منظور از داشتن رباتیک، شیمی و مکانیک استفاده شده است تا سازه ای ساخته شود که بتواند بر روی دریاچه حرکت کرده و عوامل آلوده کننده دریاچه را از بین ببرد. بعلاوه این دستگاه به ایمن سازی اکوسیستم جانداران هم کمک کند.

در این پروژه از ذرات نانو ¬دی¬ اکسید¬تیتانیوم و آنتی باکتریال¬های مختلفی استفاده شده است.در ابتدا با جمع آوری نمونه هایی از شمال، جنوب دریاچه چیتگر و در مرحله بعد با کشت باکتری آن نمونه ها پژوهشگران توانستند باکتری¬ها را شمارش کنند و سپس برای راه حل از بین بردن آن باکتری ها از آنتی¬باکتریال¬هایی استفاده کنند و از نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم هم برای از بین بردن رنگ نامطلوب دریاچه استفاده شده است. بعد از انجام این چهار فاز پژوهشگران توانستند دستگاهی متناسب با شرایط و دلایل انجام این پژوهش بسازند.

پژوهشگران با استفاده از نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم و آنتی باکتریال هایی توانستند رنگ سبز دریاچه و باکتری های مزاحم را حذف کنند. سپس آنها توانستند با تولید پمپ های هوا که بر روی دستگاه نصب شده بود باکتری¬های غیر هوازی¬ای که در آب به دلیل رشد بی رویه جلبک ها ایجاد می¬شدند را تا حد قابل توجهی از بین بردند.

 
 
 
 
 
 
 
 
برای ورود به غرفه بر روی لینک زیر کلیک کرده و نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید.
 
 
 
 

تعداد مشاهده (583)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "ساخت دستگاه نیمه رباتیک تصفیه آب دریاچه مصنوعی به روش نانوذرات شیمیایی و بیولوژیکی"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید